Akumulator służy do magazynowania energii elektrycznej potrzebnej m.in. do uruchomienia samochodu. Skuteczność ich działania związana jest z zastosowaniem takich substancji chemicznych jak ołów, kadm, rtęć czy kwas siarkowy. Są to substancje niebezpieczne, mogące wyrządzić poważne szkody w środowisku naturalnym. Dlatego obrót akumulatorami jest ściśle regulowany. Jak zatem kupić akumulator i co zrobić kiedy się zużyje?

Gdzie można kupić akumulator?

Planując pozyskanie nowego akumulatora mamy szeroki wybór, jeśli chodzi o miejsce zakupu. Oczywistym jest, że powinniśmy brać pod uwagę specjalistyczne sklepy oraz warsztaty samochodowe zajmujące się handlem tego typu częściami. Zakup akumulatora w takim miejscu posiada dodatkowe zalety, którymi są możliwość zamontowania akumulatora oraz skorzystanie z wiedzy fachowców.

Jednak współcześnie zakupy tego typu możemy także zrealizować za pomocą Internetu np. z https://mobilny-akumulator.pl/. Należy przy tym pamiętać, że akumulator nie może być dostarczany przez kuriera jako zwykła paczka. Konieczne jest jego odpowiednie zabezpieczenie oraz ułożenie w pozycji pionowej. W przeciwnym razie istnieje ryzyko rozlania się niebezpiecznego dla zdrowia elektrolitu, co dodatkowo wiąże się z ryzykiem skażenia środowiska naturalnego. 

Akumulatory znajdują się także w ofercie niektórych hipermarketów. Zazwyczaj są to miejsca atrakcyjne cenowo, jednak należy pamiętać o tym, że do prawidłowego funkcjonowania akumulatorów niezbędne jest ich odpowiednie magazynowanie oraz konserwacja. Co 1,5 miesiąca nieużywane akumulatory należy doładowywać oraz sprawdzać ich parametry. Zdarza się, że w takich miejscach jak sklepy wielkoformatowe zapomina się o tego typu czynnościach.

Co zrobić z akumulatorem po zakończeniu jego eksploatacji?

Akumulator zawiera wiele szkodliwych substancji dlatego pod żadnym pozorem nie wolno postępować z nim tak jak z tradycyjnymi odpadami. Kwestię z tym związane reguluje ustawa z dnia 24.04.2009 roku o bateriach i akumulatorach. Według jej wytycznych tego typu odpady należy przekazać odpowiednim podmiotom np. podmiotom zajmującym się obrotem tego typu towarem. W praktyce oznacza to, że kupując nowy akumulator, zużyty musimy dostarczyć sprzedawcy. W przeciwnym razie konieczne będzie uiszczenie tzw. opłaty depozytowej wynoszącej 30 zł. Ponadto sprzedawca odnotuje ten fakt w specjalnym formularzu. Jeżeli w ciągu 30 dni dostarczymy stary akumulator odzyskamy wpłacone pieniądze.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here