Termomodernizacja jest to szereg działań i ulepszeń zmierzających do zmniejszenia zużycia energii cieplnej danego budynku. Przynosi to dwukrotne korzyści: ekonomiczne oraz ekologiczne. Korzyści ekonomiczne związane są ze zmniejszeniem kosztów koniecznych do ogrzania pomieszczeń. W wyniku termomodernizacji zmniejszenia się zużycie energii elektrycznej, gazu lub innych paliw grzewczych. Ponadto ciepło w pomieszczeniach zatrzymuje się na dłużej. Korzyści ekologiczne zaś również związane są ze zmniejszeniem energii, gdyż dzięki oszczędności wywierany jest znacznie mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Ponadto jest to zgodne z polityką horyzontalną Unii Europejskiej – zrównoważony rozwój. 

Termomodernizacja najczęściej realizowana jest przez założenie na zewnątrz lub wewnątrz budynku warstwy ociepleniowej w postaci styropianu. Gwarantuje to w największych stopniu zatrzymywanie ciepła. Jednak termomodernizacja nie ogranicza się tylko do takich działań, gdyż obejmuje swoim zasięgiem również wymianę stolarki drzwiowej i okiennej. Nieszczelne dzrzwi i okna przyczyniają się do bardzo dużych strat energii cieplnej, czego zwykle nawet nie zauważamy. Aby uświadomić sobie jakie straty ciepła ponoszone są w budynku konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego przed oraz po pracach termomodernizacyjnych. Przeprowadzenie audytu jest ponadto konieczne w przypadku korzystania z dofinansowania na przykład z programów rządowych, takich jak program: Czyste powietrze. Dzięki uzyskaniu dofinansowania przeprowadzenie termomodernizacji będzie znacznie prostsze, przez duże wsparcie finansowe. Procent dofinansowania zależy oczywiście od rodzaju i zakresu przeprowadzanych prac, gdyż czasem nie wszystkie prace zawarte w projekcie budowlanym zostaną objęte wsparcien w, postaci dotcji. 

Wykonanie termomodernizacji to duże zyski, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, wobec czego warto przeprowadzić ją we własnym domu. Dużą zachętą powinno stać się wsparcie finansowe z dofinansowania rządowego.

Partner artykułu – firma RemonTech https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/

2 KOMENTARZE

  1. Termomodernizacja niesie za sobą wiele korzyści. Głównie oszczędności kosztów ogrzewania budynku, ale również ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko. Dobrze wykonana termoizolacja daje możliwość spalania mniejszej ilości materiałów i wytwarzania zanieczyszczeń.

  2. Kompleksowa termomodernizacja ma sens. Pod pojęciem kompleksowej termomodernizacji należy rozumieć modyfikację takich elementów jak okna, drzwi, elewacja i często podłogi. Jako specjaliści od podłóg doskonale wiemy, że ten element jest często niesłusznie pomijany. Po więcej informacji odsyłamy na naszą stronę internetową. Informacje do znalezienia również pod hasłem panele podłogowe kielce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here