Twoi znajomi chodzą do fizjoterapeuty, a ty zastanawiasz się kiedy właściwie się tam udać i co sprawia, że będzie to dobra inwestycja? Poniżej przedstawimy kilka przypadków, w których wizyta fizjoterapeutyczna będzie dobrym pomysłem.

Ból

Kiedy odczuwasz dolegliwości bólowe wynikające z przeciążenia lub napięciowy ból głowy, fizjoterapeuta może pomóc Ci je zmniejszyć oraz znormalizować napięcie mięśniowe w Twoim ciele. Dzięki temu ból będzie zdecydowanie mniejszy i przede wszystkim krótszy, co pozwoli Ci na szybszy powrót do pracy i wykonywania swoich obowiązków. Szczególnie ważne jest korzystanie z naturalnych metod łagodzenia bólu w trakcie ciąży, jest to zdecydowanie bardziej bezpieczne, niż długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych.

Przed i po zabiegu

Jeśli masz w planach jakiegokolwiek zabieg z zakresu ortopedii warto wcześniej udać się na konsultacje fizjoterapeutyczną. W trakcie terapii Twoje mięśnie i stawy zostaną przygotowane do operacji, a ty zapoznasz się z podstawowymi ćwiczeniami, które będziesz wykonywać po zabiegu, dzięki temu łatwiej będzie Ci ćwiczyć mimo bólu pooperacyjnego. Po operacji, rehabilitacja pozwoli na szybszy powrót do sprawnego funkcjonowania w życiu codziennym i uprawiania sportu.

W ciąży i po porodzie

Chociaż wiele osób nie ma jeszcze tej świadomości, do fizjoterapeuty możesz udać się również w trakcie ciąży. Tak jak wspominaliśmy wizyta może mieć na celu redukcję występujących dolegliwości bólowych, ale również indywidualny instruktarz w zakresie poprawnego poruszania się, wykonywania czynności dnia codziennego, tak by uniknąć pojawienia się bólu. Na wizytach w ciąży możliwe jest również przygotowanie ciała pacjentki do porodu poprzez terapię mięśni, stawów i kości, przećwiczenie pozycji porodowych oraz naukę wykonywania ćwiczeń oddechowych. Po porodzie fizjoterapeuta zbada mięśnie brzucha, mięśnie dna miednicy oraz ewentualną bliznę i oceni potrzebę oraz zrealizuje terapię ww. obszarów.

Niemowlę

Do fizjoterapeuty dobrze się udać również z niemowlęciem. Taka wizyta ma na celu przede wszystkim kontrolę rozwoju dziecka względem obowiązujących norm rozwojowych oraz naukę prawidłowej pielęgnacji maluszka. Pozwala to na szybkie wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości, tak by jak najszybciej było możliwe podjęcie kroków terapeutycznych. Im mniejszy problem tym łatwiej jest go rozwiązać dzięki prostym technikom – wiele z nich rodzic może wykonywać samodzielnie po przeprowadzonym instruktarzu.

Każdy z tych przypadków pokazuje, że inwestycja w fizjoterapię może się szybko zwrócić i znacząco poprawić komfort życia.

Przypisy:

  1. https://osteomedic.com.pl/