W naszym życiu zdarza się czasami, że potrzebujemy porady doświadczonego prawnika. Wówczas pojawia się następujące pytanie: ile kosztuje porada prawna i kto może jej udzielić? W niniejszym artykule omawiamy to zagadnienie w sposób bardzo dokładny. Zapraszamy do lektury!

Kto może udzielać porad prawnych? 

W chwili obecnej panuje przekonanie, że porady prawne są dość drogie, co powoduje, że znaczna część osób rezygnuje z wizyty u specjalisty. Warto wiedzieć, że nie wszystkie wizyty u prawnika wiążą się z dużym wydatkiem. Porady prawnej możemy zasięgnąć u radcy prawnego bądź u adwokata. Radca prawny posiada uprawnienia do wystąpienia przed sądem lub urzędem jako nasz obrońca bądź pełnomocnik. Istnieje również możliwość zatrudnienia go w firmie na podstawie umowy o pracę. Z kolei adwokat może być zatrudniany na podstawie umowy cywilnoprawnej. Adwokaci mogą bronić nas również w sprawnych karnych i karnych skarbowych. 

Ile kosztuje porada prawna? 

Czy istnieje coś takiego jak uniwersalny cennik usług prawniczych? Niestety nie. Na koszt porady prawnej u adwokatów ma wpływ bardzo wiele czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o stopniu trudności oraz skomplikowaniu sprawy. Im jest ona trudniejsza, tym wyższa będzie cena. Stawki za porady prawne mogą się również mocno różnić w zależności od wielkości miejscowości. Z reguły stawki adwokatów w większych miastach są wyższe aniżeli u adwokatów w mniejszych miejscowościach. 

Stawka za poradę prawną różni się również w zależności od tego, jakiej dziedziny prawa dotyczy. Z racji tego, iż najwięcej osób zajmuje się prawem cywilnym, to w tej dziedzinie obserwuje się największe różnice w cennikach. Średnie ceny rynkowe za udzielenie porady prawnej oscylują w granicach 100-300 złotych, z kolei za pomoc przy sporządzeniu pisma urzędowego bądź napisaniu umowy będziemy musieli zapłacić od 200 do 500 złotych. Różnice cen mogą zdarzać się nawet w tej samej kancelarii – wyższe stawki mogą mieć doświadczeni adwokaci, zaś niższe aplikanci bądź osoby zaczynające swoją karierę w zawodzie prawnika.

Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony http://www.krp-ks.pl/.