Każdy z nas zna powiedzenie: W zdrowym ciele zdrowy duch”. Jednak jest to spojrzenie dość jednowymiarowe. Czy oznacza to, że najważniejsza jest jedynie kondycja naszego ciała i to od niej zależy stan naszej psychiki? Można odwrócić role- Zdrowy duch to zdrowe ciało. Tak, zdrowie psychiczne powinno być traktowane na równi z tym fizycznym. Niestety, wciąż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę.
Dlaczego nasza psychika jest ważna?
Martwimy się bólem i różnymi schorzeniami, badaniami, diagnostyką. Przestrzegamy zaleceń lekarzy, stosujemy dietę, zażywamy lekarstwa. Zapominamy, że niedbałość o nasze zdrowie psychiczne wkrótce daje o sobie znać. Stres to największy niszczyciel zdrowia, zbyt duże napięcie, nie dość, że może rozwinąć się w gorsze dolegliwości, na przykład zaburzenia lękowe, to także sprawia, że nasze ciało cierpi. Jednym z najczęstszych objawów życia w negatywnych emocjach są: choroba wrzodowa, problemy z układem krążenia, duszności.
Higiena naszej duszy.
Dolegliwości ze strony naszej psychiki nie powinny być lekceważone. Wszelkie destrukcyjne emocje, źródła stresu powinny być eliminowane. Jednak czasami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z natłokiem myśli. Objawy, takie jak lęk, spadek nastroju potrafią uprzykrzyć życie. Nie potrafimy poradzić sobie z konfliktami wewnętrznymi czy z innymi osobami. Jak sobie pomóc? Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Psychoterapeuta jest to osoba, która oprócz pięcioletnich studiów psychologicznych ma za sobą ukończony 4- letni kurs psychoterapii. Istnieje wiele nurtów, psychoterapii. Łączy je jedno- praca nad sobą i naszą sytuacją. Uczymy się identyfikować nasze problemy, szukać ich źródła, unikać ich w przyszłości. Dzięki psychoterapii dbamy o nasze zdrowie psychiczne, godzimy się z wieloma negatywnymi sytuacjami z przeszłości, stajemy się silniejsi i pewniejsi siebie.
Pierwsza psychoterapia. Od czego zacząć.
Wiele osób wyraża obawy w związku z wizytą u terapeuty. Wstydzą się mówić o swoich problemach, mają poczucie winy, czują się gorsi. Psycholog jest osobą pełna empatii, wyrozumiałą, która jest po to, aby nam pomóc. Jeżeli wyrażamy trudność w mówieniu o naszych emocjach, możemy spisać je na kartce. Nie bójmy się ciszy, psychoterapia to naturalny proces, nie powinien on odbywać się pod presją. Pierwsze kilka spotkań zwykle mają charakter zapoznawczy- zawsze możemy zmienić terapeutę, choć warto być cierpliwym i nie od razu rezygnować z danego specjalisty.
Kontakt z terapeutą w domowym zaciszu.
Jeśli gabinety psychologów nas przerażają lub dostęp do psychoterapii jest ograniczony, możemy skorzystać z terapii online. Obecnie większość gabinetów prowadzi takie sesje. Oferty znaleźć można pod hasłem psycholog online lub psychoterapeuta online. Mamy dostęp do osób z całej Polski, a także zagranicy. Oferta jest dużo szersza a dodatkowo możemy poczuć się dużo swobodniej w rozmowie z terapeutą. Nie jesteśmy ograniczeni czasem, gdyż wielu z nich prowadzi terapię w późnych godzinach, dzięki czemu nie koliduje to na przykład z naszą pracą.
Nie daj się stereotypom.
Wielu z nas wstydzi się prosić o pomoc. Niestety psychoterapia a także kontakt z lekarzami psychiatrii wciąż są w Polsce stygmatyzowane. Nie należy się przejmować i pamiętajmy, że największą troskę możemy dać sobie sami. Stereotypy zawsze istniały, na szczęście świadomość społeczeństwa ciągle wzrasta. Coraz więcej osób, także tych z pierwszych stron gazet decyduje się ujawnić i przyznać, że miały problemy natury psychicznej.
Pęd życia, w jakim obecnie się znajdujemy zwiększa odsetek osób, które nie radzą sobie z rzeczywistością. Duch, mentalność jest tak samo ważny jak serce czy wątroba. Nie lekceważmy naszej psychiki, a w przyszłości wynagrodzi nam ona naszą pracę.