Zamknij

Sinice zaatakowały Bałtyk. Zakaz kąpieli

10:33, 25.07.2018 | W.J
REKLAMA
Skomentuj

Słoneczna pogoda nad Bałtykiem sprzyja wypoczynkowi na nadmorskich plażach, niestety utrzymująca się wysoka temperatura powietrza i wody sprzyja także rozmnażaniu się sinic, bakterii, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Z tego powodu zamknięto wiele nadmorskich kąpielisk, wszystkie na plażach w Trójmieście.

Sinice, cyjanofity czy cyjanobakterie (nazw jest jeszcze kilka) to organizmy, które bardzo lubią zakwitać w środowisku bogatym w fosforany i azotany. Substancje te są szeroko stosowane w przemyśle, detergentach, czy nawozach sztucznych i prędzej, czy później spływają sobie do Bałtyku.

Organizmy te wytwarzają tzw. toksyny sinicowe, które są dla nas szkodliwe. Najczęstsze objawy kontaktu z tego rodzaju toksynami to wszelkiego rodzaju choroby skórne: rumienie, wysypki, pokrzywka, świąt, czy zapalenie spojówek. Jeszcze gorzej jest, jeśli podczas kąpieli toksyny te dostaną się do naszego układu pokarmowego. Groźne są także dla zwierząt, np kąpiących się psów.

Najczęstsze objawy zatrucia toksynami wydzielanymi przez sinice to biegunka, bóle brzucha i gorączka. Jeśli dawka toksyn jest większa, pojawić się mogą także dreszcze, bóle mięśni, duszności lub zawroty głowy. Bardzo częste są też dolegliwości układu pokarmowego, takie jak wymioty, czy biegunka. Niektóre toksyny są silne, że mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek lub wątroby.

Wybierając się na urlop warto więc sprawdzić w internecie, gdzie obecnie zamknięte są kąpieliska.

Warto obejrzeć filmik

https://www.youtube.com/watch?v=VWrjfoBbxr4

 
(W.J)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojabrodnica.pl | Prawa zastrzeżone