Zamknij
REKLAMA

Św. Krzysztof z brodnickiej fary

16:14, 17.07.2018 | F.J
REKLAMA

                           


W 2004 roku podczas prac konserwatorskich przy wschodniej ścianie nawy północnej brodnickiej fary odsłonięto dużych rozmiarów fresk przedstawiający św. Krzysztofa.
 

Odsłonięcie fresku nie było niespodzianką. Wcześniej na ścianie można było oglądać jego odkryte fragmenty. Po zdjęciu warstw pobiał i tynku oczom konserwatorów ukazało się monumentalne wręcz malowidło figuralne. Nie przypuszczano, że jest aż tak duże. Odsłonięty przez toruńskich konserwatorów „brodnicki” św. Krzysztof namalowany został w chwili wyjścia z wody. Dopiero po wnikliwej obserwacji widać, że górna część dzieła z głową włącznie ukazana jest płasko, a reszta ciała znajduje się w ruchu i została uchwycona bokiem. Takich osobliwości, a może celowych pomyłek jest na obrazie więcej. Ponieważ fresk jest dziś zasłonięty ołtarzem trudno je dostrzec. Wspomnijmy choćby o jednej z nich. Niesione przez św. Krzysztofa na ramieniu dzieciątko Jezus na sześciopalczastą stopę. Świadczy to zapewne o zamiarze podkreślenia wyjątkowości Syna Bożego. Pewni obserwatorzy wskazują też na znaki wskazujące na krzyżackie pochodzenie „brodnickiej” postaci św. Krzysztofa. Ma o tym przypominać np. rycerski pas, czy brodata twarz świętego.
 

Fresk datowany jest na przełom XV i XVI wiek, Jego wykonanie utożsamiane jest ze szkołą toruńską. Malowidło ilustruje legendę o człowieku który przenosił ludzi przez głęboką rzekę posługując się grubym kijem. Po kilku dniach przeniósł on również maleńskiego Jezusa przyjmując imię Christophoros, czyli niosący Chrystusa.

(F.J)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojabrodnica.pl | Prawa zastrzeżone