Zamknij

Tajemniczy krzyż

11:18, 05.07.2018 | F.J
REKLAMA

                             

 Jedną z ciekawszych pamiątek jaka pozostała z czasów krzyżackich w Brodnicy jest krzyż na relikwie – enkolpion. Można go oglądać na wystawie w piwnicach zamkowych.

 

Na ten ciekawy i rzadki zabytek natrafiono w 1995 roku podczas prac archeologicznych blisko wieży zamkowej. Znalezisko nie przedstawiało początkowo żadnej wartości. Była ta to grudka zardzewiałego metalu, która dopiero po zabiegach konserwatorskich odsłoniła swe oblicze. Po odczyszczeniu konserwatorom ujawnił się krzyż z brązu o wymiarach 9 na 6 cm. Na jego wierzchniej stronie widnieje wygrawerowany i wypełniony emalią wizerunek Chrystusa na krzyżu. Po lewej stronie Jezusa przedstawiona jest symbolicznie Matka Boska, a po prawej również symbolicznie św. Jan. Nad głową Chrystusa widnieją znaki, które mogą być łacińskim skrótem słów Iesus Nazarensis Rex ludeorum, czyli Jezus Nazarejski Król Żydowski. Po dalszych badaniach okazało się, że to tylko część enkolpiona noszonego przez właściciela na piersi. Druga część (zamknięcie), nie zachowało się do naszych czasów.

Nieznane jest pochodzenie krzyża. Niewykluczone, że został odlany na wschodzie np. na terenie Cesarstwa Bizantyjskiego lub na Rusi. Jak trafił do Brodnicy ? Nie wiadomo. Niewykluczone, że to pamiątka po rycerzu biorącym udział w wyprawach krzyżowych do Prus i na Jaćwież w XIII lub XIV wieku.

                          

(F.J)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojabrodnica.pl | Prawa zastrzeżone