Zamknij
REKLAMA

Głodem i żelazem - wojna polsko-krzyżacka pod Brodnicą

12:37, 19.06.2018 |
REKLAMA

         

Wojny z Krzyżakami toczyła Polska od czasów króla Władysława Łokietka. Wszystkie jej odsłony były krwawe i miały niszczycielskie oblicze. Wojna która wybuchła niedługo po zwycięstwie grunwaldzkim miała swój finał pod Brodnicą. Nazywana przed historyków „głodową” była konsekwencją niewywiązywania się Krzyżaków z zobowiązań pokojowych.

 

Podpisany 1 lutego 1411 roku traktat toruński, kończył tzw. Wielką Wojnę Polski i Litwy z zakonem krzyżackim. Nie uregulował one jednak wszystkich spornych spraw. Obie strony organizowały łupieżcze i dywersyjne wyprawy na ziemie nadgraniczne przeciwnika przygotowując się do nowej wojny. Brodnica będąc jedną z bram do państwa krzyżackiego i ważną nadgraniczną strażnicą miała odegrać w niej ważną rolę.

Nowa wojna wybuchła w lipcu 1414 roku. Tym razem pierwszy krok wykonał król Polski Władysław Jagiełło przekraczając granicę i pustosząc Dolne Prusy i Warmię. Krzyżacy nie mając dość sił na walkę w otwartym polu ograniczyli się do obrony paląc własne miasta i wsie, pozbawiając tym samym wojska Jagiełły niezbędnego na wojnie zaopatrzenia.

Obwarowani w zamkach Krzyżacy liczyli na potęgę swych fortec. I nie zawiedli się. W połowie września 1414 roku wojska królewskie dotarły pod Brodnicę z zamiarem szybkiego i łatwego zwycięstwa. Fakt skierowania głównych sił polskich na Brodnicę nie był przypadkowy. Krzyżacy sprytnie zwabili polskiego monarchę w pułapkę zastosowując dezinformację.

Komtur brodnicki Jan Speht napisał list do jednego ze swoich zwierzchników o rzekomym bardzo słabym zaopatrzeniem zamku i miasta oraz dramatycznej potrzebie pomocy w obliczu widma głodu. Kurier z listem udał się drogę, ale tak aby wpaść w ręce sił Jagiełly. Przechwycone pismo trafiło w ręce króla. Pewny zwycięstwa nad przymierającą głodem załogą brodnickiego zamku król wydał rozkaz marszu na Brodnicę. W rzeczywistości Krzyżacy byli świetnie zaopatrzeni i przygotowani na długie oblężenie.

Wojska polsko-litewskie, pewne sukcesu, rozpoczęły ostrzał zamku. Rozpoczęto też szturm na mury. Ku swemu zaskoczeniu oblegający zaczęli ponosić coraz większe straty, załoga krzyżacka broniła się dzielnie.

Jan Wiktor w swej powieści „Papież i buntownik” tak opisuje te wydarzenia:

 

Uciążliwe oblężenie twierdzy trwało długo i niedostatek dręczył. Choroby szczerbiły szeregi. Głód łamał wytrwałość i zapalczywość walki. W obozie królewskim szerzyła się krwawa biegunka. Witold odstąpił od murów. Mimo wszystkich przeszkód Jagiełło dążył do zdobycia twierdzy i wielokroć powtarzał szturmy. Załoga krzyżacka stawiała opór, nie pozwalała krokiem przystąpić. Strumienie rozpalonej smoły wypalały oczy, kłody i kamienie staczane z góry rozbijały łby, strącały z drabin, druzgotały kości. Każde najbardziej bohaterskie natarcie było odpierane z wielkimi stratami.

Przeciągające się krwawe walki, głód, choroby i pogarszająca się pogoda skłoniły króla do pertraktacji pokojowych. 6 października 1414 roku Jagiełło dał rozkaz odstąpienia od murów zamku. Dzień później strony podpisały rozejm na dwa lata godząc się, aby spór próbować rozwiązać na rozpoczynającym się niedługo Soborze w Konstancji.

W brodnickim muzeum przechowuje się kilka pamiątek po wydarzeniach wojny głodowej, głównie w postaci militariów: bełtów do kuszy oraz kul do bombard i katapult. Jest też miecz z czasów wojen polsko-krzyżackich. Zabytki można oglądać w zamkowych piwnicach. Oblężenie nie pozostawało bez wpływu na samą warownię. Rok po wojnie, naprawiając zamek po zniszczeniach, Krzyżacy przebudowali wieżę podwyższając jej szczyt. Wzmocnili też fortyfikacje zamku na przedzamczu. Brodnica była nadal potężnym bastionem zdolnym strzec granic zakonnego państwa. Dużo dłużej trwało naprawianie strat w komturstwie brodnickim, które znacznie ucierpiało materialnie w czasie działań wojennych
 

           

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojabrodnica.pl | Prawa zastrzeżone