Zamknij
REKLAMA

Tak pisali Wikingowie - kamień wikingów

11:49, 19.06.2018 | F.J
REKLAMA

                                          


Na trawniku w sąsiedztwie Pałacu Anny Wazówny znajduję się osobliwy, ale ciekawy pomnik partnerstwa i przyjaźni duńskiego miasta Brorup i Brodnicy. Nasze miasto otrzymało go od Duńczyków na jubileusz 700-lecia.

 

Wojska bolszewickie w postaci 36 Brygady Strzelców wspieranych przez kawalerię i artylerię wyparły lokalne oddziały Straży Obywatelskiej oraz Wojska Polskiego i około godziny 19 wkroczyły do Brodnicy. Linia frontu ustabilizowała się na odcinku: Grzybno-Wichulec-Najmowo-Żmijewo. Po zajęciu miasta rosyjscy wojacy rozlokowali się na ulicach i większych placach. Dla oficerów wybrano na kwatery domy kilku brodnickich rodzin. Komendanturę ulokowano w Hotelu Rzymskim. Świadkowie wkraczania wojsk bolszwickich pamiętają rewolucjonistów jako nieokiełznaną zgraję ludzi, przebraną w najrozmaitsze stroje pochodzące m.in. z rabunku. Dla brodniczan przyzwyczajonych od czasów zaborów do zdyscyplinowanej armii pruskiej był to widok wzbudzający wielkie zdziwienie. 17 sierpnia 1920 roku bolszewicy obwieścili mieszkańcom wyzwolenie z niewoli burżuazyjnej, nawołując do wkraczania w szeregi armii rewolucyjnej, aby wspólnie niszczyć kapitalistów i wyzyskiwaczy. Chętnych do wstępowania w szeregi Armii Czerwonej było niewielu, dlatego okupanci utworzyli przymusową Straż Ludową. Ogłoszono rubel walutą obowiązującą, równą 1 marce, nakazując otwarcie wszystkich sklepów poza wyszynkami. Oficjalną władzę w Brodnicy przejął Tymczasowy Wojenny Komitet Rewolucyjny.

Panowanie rosyjskie w mieście nie trwało długo. 18 sierpnia wczesnym rankiem koło wsi Wichulec zgrupowanie wojsk polskich pod dowództwem płk. Witolda Aleksandrowicza rozpoczęło kontrofensywę, w wyniku której między godziną 18 a 19 Brodnica została wyzwolona. 21 żołnierzy polskich, którzy polegli pod Brodnicą, pochowano na cmentarzu wojskowym w Lasku Miejskim. Z inicjatywy władz Brodnicy na cmentarzu wybudowano kapliczkę poświęconą poległym.

22 czerwca 1924 roku kamień węgielny pod kapliczkę wmurował sam prezydent RP Stanisław Wojciechowski goszczący wtedy w mieście.


      

(F.J)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojabrodnica.pl | Prawa zastrzeżone